Akkim İşçileri Anayasal hakları olan sendika hakkını istediklerinden dolayı 194 gün önce işten atıldılar.  
Milletvekilimiz Ali Şeker Chp Esenyurt Yönetim Kurulumuz, Chp Arnavutöy Yönetim kurulumuz Omuz omuza sınıf mücadelesine
09.02.2018
673
Yazı Boyutu: A- A+

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Esenyurt İlçe Başkanı Ali Gökmen ve CHP Arnavutköy ilçe yöneticileri, Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 195 gündür direnişte olan Hadımköy’deki Akkim işçilerini ziyaret etti.

Sendikalaştıkları için işten atılan Akkim işçileri 195 gündür, Hadımköy’de bulundan fabrikanın önünde direnişlerini sürdürüyor. İşçileri ziyarete eden CHP heyeti, işçilerle sohbet ederek direnişe dair bilgi aldı.

ŞEKER TBMM’YE TAŞIYACAK
CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, sendikaların yetki çoğunluğu sağlayıp yetki başvurusu yaptıktan sonra patronların bu yetkiye itiraz ederek süreci uzattığına dikkat çekti. Şeker, “Bu süreç 2 yılı bile buluyor. Bu 2 yıl içerisinde de işçiler mağdur oluyor. Şimdi biliyorsunuz uzlaşmayı zorladılar çıkarttıkları düzenlemelerle. Bir yandan özel istihdam bürolarıyla çalışma alanını part-time işçiliğe çevirdiler. Yani güvencesiz hale getirdiler. Taşeronu kaldırdık diyorlar ama taşerondan daha geri biz düzenlemeyi ayın 3-5 günü çalışarak hayatını idame ettirmeyi dayattıkları bir sistemi getirdiler. Bunların hepsi Adalet ve Kalkınma Parti’sinin emeğin sömürüsü üzerinden iktidarını sağlamlaştırma çabaları” dedi. Şeker, işçilerin yaşadıkları sorunları meclise taşıyacağını da belirtti.

ALİ GÖKMEN: DESTEĞİMİZ ONLARLA
İşçilere destek mesajlarını ileten CHP Esenyurt İçe Başkanı Ali Gökmen ise, “Akkim İşçileri Anayasal hakları olan sendika hakkını istediklerinden dolayı 195 gün önce işten atıldılar. İşçi kardeşlerimiz 195 gündür fabrika önünde eylemdeler ve işçi sınıfının geleceği için mücadele ediyorlar, desteğimiz onlarla” diye konuştu.