AKP’li iki belediyenin plansızlığı 36 milyon liraya mal oldu!  
AKP’li Esenyurt Belediyesi’nin yapımını sürdürdüğü Abdullah Gül Parkı’nun bulunduğu alan, AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından Sefaköy-Beylikdüzü arasında yapılacak olan Metro Hattı’nın Triyaj alanı olduğu ortaya çıkınca bugüne kadar parka harcanan 36 milyon lira toprağa gömülmüş oldu. AKP’li belediyelerin bu öngörüsüzlüğüne CHP’den sert tepki geldi.
15.03.2018
226
Yazı Boyutu: A- A+

AKP’li iki belediyenin plansızlığı 36 milyon liraya mal oldu!

AKP’li Esenyurt Belediyesi’nin yapımını sürdürdüğü Abdullah Gül Parkı’nun bulunduğu alan, AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından Sefaköy-Beylikdüzü arasında yapılacak olan Metro Hattı’nın Triyaj alanı olduğu ortaya çıkınca bugüne kadar parka harcanan 36 milyon lira toprağa gömülmüş oldu. AKP’li belediyelerin bu öngörüsüzlüğüne CHP’den sert tepki geldi.

Esenyurt Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi’nde inşa ettiği ve bugüne kadar da 36 milyon lira harcandığı belirtilen Abdullah Gül Parkı’nın bulunduğu alan İBB tarafından Beylikdüzü ve Esenyurt üzerinden gelen metro hatlarının buluşacağı Triyaj alanı olduğu ortaya çıktı. İki belediyenin plansızlığı Esenyurt halkının 36 milyon lirasının toprağa gömülmesine neden oldu. Olayın ortaya çıkmasının ardından Abdullah Gül Parkı’nın yapımı durdurulurken iki belediye söz konusu park alanının içinde kalan arazinin satışı için anlaştı.

METREKARESİNE 796 TL DEĞER BİÇİLDİ

Esenyurt Belediyesi, bu anlaşmanın üzerine 2017’nin Ekim ayında belediye meclisine, alanın 99 dönümlük bölümünü metrekaresi 796 TL’den Büyükşehir Belediyesi’ne satışını öngören bir teklif getirdi. Bu teklif, belirlenen metrekare fiyatının düşük olduğu gerekçesiyle CHP tarafından eleştirildi. CHP’li Meclis Üyesi Deniz Aslan, mecliste yaptığı konuşmada, emsal değerdeki arsaların birim fiyatının bu rakamın çok üstünde olduğunu belirtmiş ve “Hepimiz Esenyurt’ta yaşıyoruz Esenyurt’un herhangi bir yerinde geçerli olmayan bir fiyat bu. Esenyurt Belediyesi’nden arsa almak isteyen vatandaşlar 3-5 metreyi 2500 TL’den alıyorlar imarsız yerlerin en az 2000 TL fiyatı varken burası 796 TL’den Büyükşehir’e devrediliyor. Biz CHP Grubu olarak bu fiyatın yanlış olduğunu biliyoruz, bunun düzeltilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

OCAK AYINDA BİRİM FİYATI 624 TL’YE DÜŞTÜ!

Ancak süreç bununla bitmedi. Esenyurt Belediyesi, 2018’in Ocak ayında belediye meclisine yeni bir teklif daha getirdi. Bu ikinci teklif, söz konusu park alanının kalan kısmının kullanışa elverişsiz olacağından 192 dönümlük arazinin tümünü içeriyordu. Ancak bu teklifte garip bir ayrıntı vardı, Ekim ayında arazi için 796 TL metrekare birim fiyatı belirleyen Esenyurt Belediyesi bu kez metrekare birim fiyatını 624 TL’ye çekmişti! Ekim ayındaki fiyat aşağı çekilmese 152 milyon lira edecek olan arazinin satış bedeli, bu yeni fiyatlandırma ile 120 milyon TL’ye inmiş oldu! Bu teklifteki bir diğer ayrıntı ise Esenyurt Belediyesi’nin park içerisine yaptığı imalat harcamalarının karşılığı olarak Büyükşehir Belediyesi’nden 36 milyon TL ilave ücret istemesi oldu. Ekim ayındaki 796 TL’lik metrekare birim fiyatının oldukça aşağı çekilerek 624 TL’ye indirildiği bu teklif CHP’nin muhalefetine karşın belediye meclisinden kabul edilerek geçti. Geçti ama süreç yine son bulmadı!

36 MİLYON NASIL BUHAR OLDU?

Çünkü Büyükşehir Belediyesi, Esenyurt Belediyesi’nin talep ettiği 36 milyon liralık imalat bedelini ödemeye yanaşmadı. Durum böyle olunca Esenyurt Belediyesi, Mart ayında gerçekleşen belediye meclisine bir üçüncü teklif daha getirdi. Esenyurt Belediyesi, daha önce metrekaresi 624 TL’den anlaştığı ve ayrıca 36 milyon lira imalat bedeli istediği 192 dönümlük arazinin satışını içeren teklifi yeniden revize etti. Bu son teklifte parka harcadığı 36 milyon lirayı istemekten vazgeçen Esenyurt Belediyesi, arazinin metrekare birim fiyatını 2017’nin Ekim ayında meclise gelen birim fiyatına yakın bir rakama 812 TL’ye çekti ve CHP’nin hayır oylarına rağmen toplam 156 milyon liralık bir bedelle arazinin satışını meclisten geçirdi. Bu son teklifle birlikte Esenyurt halkının 192 dönümlük arazisi, Ekim ayında belirlenen ilk fiyata yakın bir rakamdan satılırken, Esenyurtlunun cebinden parka harcanan 36 milyon lira da buhar olmuş oldu.

“PLANSIZ, ÖNGÖRÜSÜZ ve BECERİKSİZLER”

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen meclis toplantısının ardından Atatürk Mahallesi’ne giderek söz konusu alanı gezen CHP Esenyurt İlçe Başkanı Ali Gökmen, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Deniz Aslan ve İlçe Yöneticisi Canip Korkmaz Esenyurt halkının ve kamunun zarara uğratıldığını belirterek AKP’li Esenyurt ve Büyükşehir Belediyelerini plansız ve öngörüsüz olmakla suçladı.

Esenyurt’un kaynaklarının Abdullah Gül Parkı örneğinde olduğu gibi plansız ve beceriksiz bir yönetimin elinde çar çur edildiğini belirten CHP İlçe Başkanı Ali Gökmen, “Neresinden bakarsanız elinizde kalan bir AKP belediyeciliği örneğiyle karşı karşıyayız. Ortada iki AKP’li belediye var ve ikisinin de birbirinden haberi yok! Metro projesi gibi önemli bir projenin bölgedeki ana merkezi olacak yere belediyemiz park yapıyor! Az buz değil, söylediklerine göre de 36 milyon lira para harcıyor! Yedikleri bu nane yetmiyor arkasından Esenyurtlunun arazisini bedelinin çok altında bir rakamla elden çıkartıyorlar. O da yetmiyor, parka harcadıkları 36 milyon lirayı önce Büyükşehir’den almak istiyorlar sonra hiçbir şey olmamış gibi vazgeçiyorlar Esenyurt halkının cebinden çıkan paradan! Esenyurt’a telafi edilemeyecek düzeyde zararlar veren AKP belediyeciliğinin 14 yılının özetidir bu son olay. Plansız, öngörüsüz ve beceriksizler!” ifadelerini kullandı

“36 MİLYON NEREYE HARCANDI?”

Parkta incelemelerde bulunan İlçe Başkanı Gökmen, Esenyurt Belediyesi’nin 36 milyon lira harcandığını belirtmesine karşın alanda 36 milyon liralık bir imalat göremediğini belirtti. Gökmen, “36 milyon lira harcandığı iddiası tam bir muamma! Burada bahsedildiği gibi bir harcamayı ben göremiyorum, nereye harcamışlar bu parayı? Anlaşılır şey değil” dedi.

“BİRİM FİYATLARI NEDEN DEĞİŞTİ?”

Esenyurt Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Deniz Aslan ise, arazinin metrekare birim fiyatları üzerinde yapılan değişikliklere dikkat çekerek, “Ekim’de m2 fiyatı 796 TL iken aynı yerin m2 fiyatı Ocak’ta neden 624 TL’ye düşürülmüştür? 36 milyon TL harcandığı belirtiliyor, bu imalat fiyatın içine yansıyınca maliyeti kimin cebinden çıkmıştır? Bu parkta gerçekten 36 milyon TL’lik bir imalat var mıdır? Şimdi orada 36 milyonluk imalat var ise biz niye istemiyoruz? Yok ise bu imalatın parasını kime verdik?” diye sordu.

“BU TABLO HEPİMİZİ ÜZMELİ”

“Esenyurt Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin planlamadan ne kadar uzak olduğunu gördük” diyen Meclis Üyesi Aslan, “Bugün Paris’te, Londra’da, Avrupa’nın büyük şehirlerinde 100-150 yıl önce yapılan planlamalara sadık kalınırken İstanbul’da en son planlama en son Büyükşehir Belediye meclisinin olduğu gün oluyor. Bu da bu işi yapan kişilerin yaptıkları işe ne derece vakıf olmadıklarını, işin ne derece günlük götürüldüğünü gösteriyor. 30 milyon kişinin açlık sınırının altında yaşadığı bir ülkede paralarımızın bu derece boşa harcanıyor olması hepimizi üzmeli” şeklinde konuştu.