CHP Esenyurt İlçe Örgütü’nün düzenlediği “OHAL’de İnsan Hakları” başlıklı panel  
CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirerek, ““Düne kadar günde beş vakit küfür ettiği Recep Tayyip Erdoğan’la şimdi ittifak görüşmeleri yapıyor” dedi. Panelin diğer konuşmacısı olan CHP Milletvekili Zeynel Emre ise, Türkiye’nin KHK rejimiyle yönetilir hale geldiğini ve hukuk ekseninden çıkmak üzere olduğunu söyledi.
05.03.2018
261
Yazı Boyutu: A- A+

“Beş vakit küfrettiği Erdoğan’la ittifak yapıyor!”

CHP Esenyurt İlçe Örgütü’nün düzenlediği “OHAL’de İnsan Hakları” başlıklı panelde konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirerek, ““Düne kadar günde beş vakit küfür ettiği Recep Tayyip Erdoğan’la şimdi ittifak görüşmeleri yapıyor” dedi. 

Panelin diğer konuşmacısı olan CHP Milletvekili Zeynel Emre ise, Türkiye’nin KHK rejimiyle yönetilir hale geldiğini ve hukuk ekseninden çıkmak üzere olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Esenyurt İlçe Örgütü, hafta sonunda “OHAL’de İnsan Hakları” başlıklı bir panel düzenledi. CHP İlçe Başkanı Ali Gökmen’in moderatörlüğünü üstlendiği panelin konuşmacıları CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın ile CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre oldu.

4 Mart Pazar günü saat 14.00’te Süleymaniye Mahallesi’ndeki Yorum Düğün Salonu’nda gerçekleşen panel vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Panele vatandaşların yanı sıra CHP İl Yöneticileri Şahhanım Meter ve Server Gökmen, Emek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Murat Doğan, CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Bozan, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

“MHP’NİN BARAJ SORUNU KALMADI”

Panelde ilk sözü alan CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, AKP ile MHP tarafından hazırlanan seçim ittifakına ilişkin tasarıyı değerlendirdi. “Düne kadar günde beş vakit küfür ettiği Recep Tayyip Erdoğan’la şimdi ittifak görüşmeleri yapıyor” sözleriyle MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştiren Günaydın, hazırlanan tasarı ile MHP’nin yüzde 10’luk seçim barajı sorununun ortadan kalktığını söyledi. Günaydın, şöyle konuştu: “İttifaka girecek en az iki parti var MHP ve AKP. Bunların alacağı oyların toplamı yüzde 10’luk baraj için yeterli olacak. Yani bu ne anlama geliyor MHP kaç oy alırsa alsın baraj sorunu kalmadı, meclise girdi.

“BÖYLE BİR SİSTEMİN AHLAKINDAN SÖZ EDİLEBİLİR Mİ?”

Bir x partisi düşünün Türkiye’de yalnızca 200 bin oy alsın, bu oyla da ittifaka girsin. Örneğin bunun adı da Büyük Birlik Partisi olsun. Büyük Birlik Partisi 200 bin oy almasına rağmen meclise milletvekili sokabiliyor mu? Evet, ittifaka göre barajı geçiyor ve meclise milletvekili sokuyor. Bir de başka bir parti düşünün yüzde 9,5’la baraja takılsın. Yüzde 9,5 ne demektir biliyor musunuz, kabaca 4,5 ile 5 milyon arasında oy demektir. 5 milyon oy alan parti meclise giremiyor ama 200 bin oy alan parti meclise giriyor! Arkadaşlar böyle bir sistemin ahlakından, adaletinden söz edilebilir mi? İşte yapmaya çalıştıkları budur.”

“O YSK ÜYELERİNİN ADLARINI UNUTMAYACAĞIZ”

Hazırlanan yeni tasarıda, seçimlerde kullanılan zarfların mühürlü olması zorunluluğunun da kaldırıldığına dikkat çeken Günaydın,  “Artık mühürsüz olan zarflar da geçerli olacak. Eğer zarfların mühürlü olması zorunlu idi ise, sen bunu şimdi yasadan çıkartma ihtiyacı duyuyorsan, referandumda bu zorunluluk yok muydu? Vardı değil mi! Bu zorunluluk olmasına rağmen sandıkların açılmasına bir saat kala bu hükmü ortadan kaldırarak yasaya karşı suç işlemiş oldun mu? O zaman YSK’ya karşı bizim suç duyurusunda bulunmamız gerekiyor. Bulunursak ne olacak AKP’nin hakimleri mi doğru karar verecek? Ama Şunu bilin ki; O YSK Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, karşı oy kullanan bir üye hariç adlarınızı unutmayacağız! Sizi sonsuza kadar takip edeceğiz ve hukuken bunun hesabını soracağız!” ifadelerini kullandı.

“NE BAŞKANLIK MEŞRU NE DE REFERANDUM”

Ne Başkanlık sistemini ne de 16 Nisan referandumunu meşru kabul etmediklerini vurgulayan Günaydın, Türkiye’nin parlamenter sisteme mutlaka döneceğini söyledi: “Kılıçdaroğlu diyor ki, Referandumu biz kazandık tersini ilan ettiler. Onlar da diyorlar ki böyle şey olur mu? Böyle bir şeyin olduğu telaşla saat dörtte kural değiştirmenden belli. O kuralın değişmesi en az bir milyon oyu bizim tarafımızdan aldı öbür tarafa armağan etti, geçersiz oyları AKP lehine saydırdı. Dolayısıyla şunu söyleyeyim ne Başkanlık Sitemi meşrudur ne de referandum meşrudur! İkisini de kabul etmiyoruz, Türkiye parlamenter sistemle devam edecektir.”

“TÜRKİYE HUKUK EKSENİNDEN ÇIKMAK ÜZERE”

Panelde son konuşmayı yapan CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ise, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’e ilişkin konuştu. Türkiye’nin KHK rejimiyle yönetildiğini söyleyen Emre, ülkenin hukuk ekseninden çıkmak üzere olduğunu söyledi. Emre, “15 Temmuz 2016’da bir darbe girişimi yaşadık. Sonrasında OHAL ilanı oldu. OHAL’le birlikte Türkiye KHK rejimi ile yönetilen ve bu esnada da meşru olmayan bir referandum ile anayasası hepten değiştirilen, anayasasız yönetilen bir ülke haline getirildi. Ve şu anda da Türkiye tamamen hukuk ekseninden çıkmak üzere. Neredeyse egemenliğin kaynağını halktan alan değil saraydan alan, soydan alan bir hale dönüştüğü tartışılır hale geldi” ifadelerini kullandı.

Panel Emre’nin konuşmasının ardından soru-cevap bölümüyle devam etti.